Stucco Veneziano – špatulat
Dekorativna tehnika elegancije
Iako je najpoznatiji kao stucco Veneziano i samim tim asocira na renesansnu Veneciju i italijanske korene, poreklo špatulata je mnogo starije. Neki istorijski izvori kažu da se počeo koristiti još pre 5000 godina u Iranu i šireći se, preko Mesopotamije, stigao do zapada.
Tokom ovog putovanja stucco Veneziano je bio podložan različitim kulturološkim uticajima koji su odredili njegove specifične karakteristike. Boje, stilovi i ukusi mesta kroz koje je prošao su neizbežno uticali na dekorativnu interpretaciju, dok su tehnika i sastav originalne mešavine ostali nepromenjeni.
U Italiji je ova dekorativna tehnika prvi put usvojena u venecijanskoj republici. Osim što su cenili izuzetnu eleganciju i prefinjenost špatulata, majstori tog vremena su odmah shvatili da je stucco Veneziano izuzetno otporan na vlagu, te da je stoga savršen za ukrašavanje najprestižnijih gradskih vila.
Univerzalna priroda venecijanskog štuka, rezultat je kontakta sa mnogo različitih kultura, a svaka je doprinela njegovom besmrtnom karakteru.
Prednosti špatulata
Sačinjen od mermerne prašine, kreča i vode, stucco Veneziano je standard za sve projekte u enterijeru i eksterijeru koji se fokusiraju na eleganciju i decentnu estetiku.
I lako je shvatiti zašto:
- Omogućava visoko personalizovani pristup, ne samo u stepenu završne obrade, već i u nijansama koje se mogu postići;
- Material koji zahteva stručnost i majstorsku veštinu za njegovu primenu, daje efekte koji su zaista unikatni. Rezultat se može menjati u zavisnosti od vrste nanošenja, poteza i umetničkog stila svakog zanatlije;
- Stucco veneziano je visokog sjaja, poput stakla, generiše mnogo svetlosti i reflektuje je. Veština majstora se može videti i u sposobnosti stvaranja tih svetlosnih efekata uz pomoć svih gore navedenih karakteristika.
Prednosti špatulata nisu samo estetske prirode. Postoje i brojne praktične prednosti:
Prozračnost: pošto je na bazi kreča, stucco Veneziano garantuje odličnu prozračnost i zid je otporniji na vlagu.
Budući da je ovaj proizvod glatke površine, rast gljivica i stvaranje plesni je smanjen na najmanju meru, čak i na mestima na kojima se stvara kondenzacija.
Završno voskiranje špatulata, takođe čini zid potpuno vodoodbojnim.