Kako će COVID-19 promeniti naše živote i navike?
Da li ćemo se vratiti svom uobičajenom načinu funkcionisanja?
Zatvoreni u svojim kućama, takođe smo svesniji prostora koji delimo i njihovih ograničenja. Razmišljamo kako bi oni mogli biti prijatniji, udobniji, sigurniji i zdraviji. Uzimajući u obzir okolnosti u kojima se nalazimo i podatke koje dobijamo svakodnevno, čini se, razumnim misliti da će se ovaj period zatočenja možda ponoviti i promeniti naš način razmišljanja i planiranja prostora u domaćinstvu.
Arhitekte širom sveta već nude neke odgovore
Kuće će imati raznovrsne i višenamenske prostore. Imperativ će biti svestranost, multifunkcionalnost i transformacija. Višenamenski prostori imaju više smisla u eri kada radimo toliko stvari od kuće, bilo da je reč o radu ili vežbanju, npr.
Više će se vrednovati veze između unutrašnjeg i spoljnog prostora. Terase i krovovi će se planirati tako da budu povezani sa dnevnim ili spavaćim delovima doma. Prosečna površina terasa na stambenim zgradama je nedovoljna, pogotovo u gradskim centralnim delovima, koji su izgrađeni u prošlom veku ili ranije. Širina ulica i orijentacija kuća onemogućavaju minimalan broj dnevnog svetla za svakog stanovnika. Ključ je u dozvoli za modifikaciju strukture takvih naselja.
Kako arhitektura može suzbiti širenje virusa?
Gradovi su žarišta zaraze, a gustina naseljenosti je važan faktor. Imajući to u vidu, struka navodi niz rešenja koja bi mogla da zaustave širenje virusa poput ovog u budućnosti.
Ističe se da ćemo pre ili kasnije prozore otvarati samo kada ih budemo želeli očistiti sa spoljne strane. Već postoje mehanički ventilacioni sistemi koji garantuju protok vazduha 24h dnevno, sa vrlo niskim nivoom Co2, koji takođe eliminišu štetne čestice u vazduhu, kao i viruse koji se prenose kroz kapljice vode.
Svi čujemo mnogo saveta šta treba učiniti da sprečite širenje korona virusa, a jedna uobičajena preporuka je da skinete cipele pre nego što uđete u dom. Prema tome, kuće treba da budu dizajnirane sa prostorom neposredno nakon ulaza, gde možete skinuti cipele čim uđete. Tu sledi mesto gde bi okačili kapute, ostavili šalove, kape, torbe… Ovi prostori ne moraju biti veliki – mogu se prilagoditi veličini kuće.
Materijali su još jedan činioc koji bi mogao da pomogne u suzbijanju virusa. Važno je da se površine lako čiste, kao i da detalji imaju čiste forme i da su laki za održavanje.
Na kraju, svakako se preispituju i zajednički prostori. Veruje se da će tehnologija odigrati veliku ulogu u tome. Javne i zajedničke prostore će učiniti sigurnijim i sprečiti prenos zaraze kontaktom sa površinama. Vrata sa prepoznavanjem lica ili upravljanje glasom, smanjiće upotrebu tastera i ostalih ručnih kontrola.
Potrebni su nam domovi u kojima ćemo se osećati dobro
Celokupan prostor u kojem živimo treba da bude interesantan i prijatan, prilagođen svim članovima domaćinstva. Neosporno je da pandemija ovih razmera stvara veliku uznemirenost i pesimizam, ali ima i pojedinosti koje možemo okrenuti u svoju korist. Vrednovanje zajedničkog rada, brige o bližnjima ili komšijama ponovo oživljavaju. Takođe vrednosti dobro organizovanog radnog prostora, lepo uređenih i osvetljenih zajedničkih prostorija koji odgovaraju našem ukusu i emociji.